Početna strana > Hronika > Mundijal u Kataru: Fudbaleri Argentine savladali su selekciju Meksika 2:0. Francuska pobedila Dansku 2:1 u drugom kolu Grupe D i tako prva obezbedila plasman u osminu finala

subota, 26. novembar 2022.

Golovima Lea Mesija i Enca Fernandeza, Argentine je savladala Meksiko 2:0 u meču drugog kola Grupe C na Mundijalu u Kataru. "Gaučosi" su došli do prvih bodova na turniru i ostali u konkurenciji za plasman u osminu finala. U poslednjem kolu, 30. novembra, Argentina će igrati protiv Poljske, dok će Meksiko izaći na megdan Saudijskoj Arabiji.

Kraj meča, Argentina je savladala Meksiko 2:0

90' Igraće se još šest minuta na "Lusailu"

87' GOL! Fernandez duplira prednost Argentine!

Prelepim golom Enca Fernandeza, Argentina vodi protiv Meksika 2:0!

80' Argentina sve bliža prvom trijumfu

Zamenile su se uloge na terenu. Sada Meksikanci žure i pokušavaju da dođu do gola rivala, dok Argentina čuva prednost i preti iz kontranapada.

64' GOL! Mesi donosi prednost Argentini!

Kad je teško - Mesi! Jedan od najboljih igrača svih vremena donosi vođstvo Argentini preciznim udarcem sa 20-ak metara!

51' Loš udarac Mesija iz idealne pozicije

Imala je Argentina slobodan udarac sa nekih 20-ak metara, sa idealne pozicije za levonogog igrača, ali Mesi šutira izuzetno neprecizno za svoje standarde.

46' Nastavljen je meč

Poluvreme, Argentina - Meksiko 0:0

Fudbalska uspavanka na "Lusailu" u prvih 45 minuta. Po jedan udarac uputile su ekipe u okvir gola protivnika, premalo za dva tima kojima je pobeda neophodna kako bi se približili plasmanu u osminu finala turnira.

Najviše posla u prvom poluvremenu imao je sudija Danijele Orsato.

45' Dobar udarac Vege, Martinez brani

Prva ozbiljnija prilika na meču u 45. minutu i to za Meksiko - Aleksis Vega je izveo slobodan udarac sa 25 metara, ali Emi Martinez hvata "živu loptu".

36' Loša utakmica u prvih pola sata

Nismo videli mnogo fudbala na "Lusailu" u većem delu prvog poluvremena. Igrači obe ekipe su više na travi nego na nogama, izuzetno težak posao za italijanskog arbitra Orsata.

Nema šansi, nema golova...

24' Meksikanci se organizovano brane

I dalje nema golova - Argentina pokušava da realizuje terensku inicijativu, ali Meksikanci se organizovano brane i čuvaju nerešen rezultat.

12' Nema golova na "Lusailu"

Argentina ima više loptu u posedu od početka meča, ali su kontranapadi Meksika kudikamo opasniji.

Nema prilika, a ni golova na "Lusailu".

1' Počeo je meč

Počeo je duel na "Lusailu", prvi su sa centra krenuli Meksikanci.

Biti il' ne biti za Argentinu i Mesija

Mnogo je kombinacija u igri ko će iz Grupe C u osminu finala Mundijala, ali je jedno je sigurno - ukoliko Argentina izgubi biće eliminisana sa turnira pre poslednjeg kola.

Podsetimo, ovo je vrlo verovatno poslednje Svetsko prvenstvo za jednog od najboljih fudbalera sveta svih vremena Lionela Mesija.

Poznati Italijan deli pravdu

Utakmica se igra na "Lusail" stadionu, a glavni sudija meča biće poznati Italijan Danijele Orstao.

Poznati sastavi timova

Argentina će drugi meč na Mundijalu početi u sledećem sastavu: E. Martinez, Montijel, Li. Martinez, Otamendi, Akunja, De Paul, Rodrigez, Mak Alister, Di Marija, La. Martinez i Mesi.

Za Meksiko utakmicu počinju: Očoa, Arauho, Montes, Moreno, Alvarez, Galjardo, Gvardado, Erera, Čavez, Vega i Lozano.

Argentina i Meksiko zatvaraju sedmi dan na Mundijalu

Duel Argentine i Meksika je poslednji sedmog dana Mundijala u Kataru, a danas su ostvareni sledeći rezultati:

Grupa D:

Tunis - Australija 0:1 (0:1)

Francuska - Danska 2:1 (0:0)

Grupa  C:

Poljska - Saudijska Arabija 2:0 (1:0)

Fudbaleri Francuske pobedili su Dansku 2:1 u drugom kolu Grupe D i tako prvi obezbedili plasman u osminu finala

Fudbaleri Francuske pobedili su reprezentaciju Danske 2:1 u drugom kolu Grupe D Svetskog prvenstva u Kataru i tako prvi obezbedili plasman u osminu finala.

Francuzi prvi u osmini finala Svetskog prvenstva

Francuska je prva reprezentacija koja je obezbedila plasman u osminu finala Svetskog prvenstva u Kataru, pošto je pobedila Dansku 2:1 i sada ima šest bodova u Grupi D.

Danci su nakon poraza ostali na jednom bodu, osvojenom u prethodnom meču protiv Tunisa, pa će u narednom kolu za plasman u narednu fazu takmičenja morati da jure pobedu nad Australijom, koja je ranije danas savladala Tunis i sada ima tri boda.

I Francuzi i Danci su sporo i oprezno ušli u današnju utakmicu. U prvih dvadesetak minuta igre nije bilo prilike da se rezultat promeni pošto niko nije uputio udarac u okvir gola protivnika.

Kako se prvo poluvreme bližilo kraju, fudbaleri Francuske su bili sve hrabriji i konkretniji u napadu. Stvarali su sve više prilika, ali nedostajala im je precizna završnica.

Najbolju šansu propustio je Kilijan Mbape u 40. minutu - Usman Dembele se odlično ubacio u prazan prostor i sa desne strane pronašao potpuno samog Mbapea, koji je sa penala loptu poslao daleko iznad gola.

Danska je imala nešto veći posed lopte i veći broj dodavanja u prvom delu igre, ali su tek u 36. minutu Danci prvi put uputili udarac ka golu - poluvrme su završili sa svega dva šuta, od kojih nijedan nije išao u okvir.

Nastavili su reprezentativci Francuske da prete i u drugom delu igre, bilo je samo pitanje vremena kada će steći rezultatsku prednost, a konačno je pogodio Mbape u 61. minutu, nakon odličnog duplog pasa sa Ernandezom pred golom Danaca.

Iako do tada prilično bezopasni, odgovorili su Danci posle samo sedam minuta - Andersen je visoko skočio posle centaršuta Kristijana Eriksena iz kornera i spustio loptu na peterac, a Andreas Kristensen je glavom smestio iza leđa Lorisa.

Mogli su fudbaleri iz Danske i do potpunog preokreta, ali je Loris odbranio pokušaj Jespera Lindstrema, a Martin Brajtvajt je nešto kasnije dobro šutirao sa peterca, ali je lopta otišla tik pored gola.

Nisu ni Francuzi bili bez prilika, danski bek Mele je posle jednog kornera leđima sprečio da Čuameni postigne pogodak, ali je u 86. minutu Mbape svojim drugim golom na meču doneo pobedu Francuskoj. Grizman je centrirao sa desne strane, a butinom je napadač Francuske loptu smestio u mrežu.

Francuska će u poslednjem kolu, bez mnogo stresa, igrati protiv Tunisa, dok se Danska sastaje sa Australijom.

KRAJ - Francuska - Danska 2:1

86' GOOL - 2:1 za Francusku

Ponovo Mbape pogađa nakon centaršuta Grizmana sa desne strane. Butinom je napadač Francuske loptu smestio u mrežu. Vodi Francuska 2:1 protiv Danske.

81' Brajtvajt preti Lorisu

Martin Brajtvajt je dobro šutirao sa peterca posle akcije sa desnog boka, ali je lopta otišla tik pored gola Lorisa.

78' Mele leđima sprečava pogodak

Čuameni je posle kornera šutirao glavom iz velike blizine, ali je lopta Melea pogodila u leđa i skrenula pored gola.

75' Izmene u dva tima

Dvostruka izmena u reprezentaciji Francuske - igru su napustili Rafael Varan i Usman Dembele, a priliku dobili Ibrahima Konate i Kingsli Koman. U timu Danske Dolberg je zamenio Damsgora.

73' Velika šansa za Dansku, brani Loris

Jesper Lindstrem je šutirao iz neposredne blizine, ali je Ugo Loris sprečio potpuni preokret.

68' GOOL - Kristensen pogađa za 1:1

Andersen je visoko skočio posle centaršuta Kristijana Eriksena iz kornera i spustio loptu na peterac, a Andreas Kristensen je glavom smešta iza leđa Lorisa.

61' GOOL - vodi Francuska 1:0

Bilo je pitanje vremena kada će Francuzi postići pogodak. Mbape je strelac nakon odličnog duplog pasa sa Ernandezom pred golom Danaca.

57' Mbape šutira, Šmajhel na pravom mestu

Francuska nastavlja da preti i u drugom delu igre... Mbape je primio loptu na sredini terena, povukao je sve do kaznenog prostora, šutirao je solidno, ali je Šmajhel bio na pravom mestu.

46' Prva promena kod Danaca

Martin Brajtvajt je na terenu umesto Kornelijusa, koji ima žuti karton.

Počelo je drugo poluvreme...

Kraj prvog poluvremena - 0:0

Kako se prvo poluvreme bližilo kraju, fudbaleri Francuske su bili sve hrabriji i konkretniji u napadu i stvarali su sve više prilika, ali nedostajala im je precizna završnica. Danska je imala nešto veći posed lopte i veći broj dodavanja, ali su tek u 36. minutu Danci prvi put uputili udarac ka golu - poluvrme su završili sa svega dva šuta, od kojih nijedan nije išao u okvir.

43' Kunde je dobio žuti karton

Žil Kunde je prvi u francuskom timu dobio žuti karton - udario je po zglobu Viktora Nelsona.

40' Mbape neprecizan

Opasniji su Francuzi... Usman Dembele se odlično ubacio u prazan prostor i sa desne strane pronašao potpuno samog Kilijana Mbapea, koji je sa penala loptu poslao daleko iznad gola.

36' Prvi šut Danaca

Prvi šut Danaca ka golu Lorisa - Kornelijus je istrčao kontru i sa desne strane gađao bliži ugao, ali je lopta prošla malo pored gola.

23' Još jedan žuti karton za Dance

Još jedan žuti karton za Dance - dobio ga je Kornelijus zbog faula nad Olivijeom Žiruom.

21' Rabio pokušava, Šmajhel brani

Prva ozbiljna prilika za Francuze - Rabio je šutirao glavom posle centaršuta Dembelea sa desnog krila, ali je Šmajhel odbranio.

20' Žuti karton za Kristensena

Mbape je bio brži i dobro se ubacio između defanzivaca Danske, ali ga je Andreas Kristensen faulirao i zaradio prvi žuti karton na meču. Dobro je prošao Danac, sprečio je francuskog napadača da sam krene ka golu Šmajhela...

18' Bez golova i prilika

Oprezni i Francuzi i Danci na početku meča, nije bilo prilika da se rezultat promeni. Još uvek niko nije uputio udarac u okvir gola protivnika.

Počela je utakmica...

Sastavi timova:

Francuska: Loris, Kunde, Varan, Upamekano, T. Ernandez, Čuameni, Rabio, Grizman, Dembele, Žiru, Mbape

Danska: Šmajhel, Andersen, A. Kristensen, Nelson, R. Kristensen, Hejbjerg, Eriksen, Mele, Lindstrem, Kornelijus, Damsgor

Sudija: Šimon Marčinjak (Poljska)

Utakmica na stadionu od transportnih kontejnera

Stadion 974 nalazi se u oblasti Ras Abu Abud na istoku katarske prestonice. Fudbalska arena je napravljena na veštačkom rtu i privremena je građevina, specijalno napravljena za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2022. godine, kapaciteta 40.000 sedećih mesta.

Nakon završetka turnira, stadion će biti demontiran. Prema pojedinim podacima fudbalskih hroničara, nikada ranije u istoriji jedan mundijalski stadion nije bio zatvoren odmah nakon događaja.

Ime stadiona odnosi se na broj transportnih kontejnera koji su iskorišćeni za izgradnju fudbalske arene, a ujedno +974 je međunarodni pozivni broj Katara.

Danska dva puta slavila u Ligi nacija

Danska je ove godine u Ligi nacija dva puta pobedili Francusku (2:0 i 2:1), sa kojom će se ponovo nadmetati u Kataru.

Dve reprezentacije su bile u istoj grupi i na Mundijalu u Rusiji pre četiri godine, a odigrali su bez golova (0:0).

Kada se remiju iz Rusije dodaju dva poraza u Ligi nacija, Francuzi nisu pobedili Dansku još od 2015. godine.

Francuska ima tri boda, Danska jedan

Pred međusobni susret u Kataru Francuska ima tri boda u Grupi D, koliko i Australija, koja je ranije danas pobedila Tunis, dok je Danska do sada osvojila jedan bod. "Trikolori" su u prvom kolu ubedljivo pobedili Australiju 4:1, dok su Danci sa Tunisom odigrali utakmicu bez golova.